Nejnovější zprávy z Církev.cz

Kde se zen může potkat s křesťanstvím

I když český překlad názvu knihy amerického trapisty, učence a spisovatele Thomase Mertona Mystici a zenoví mistři odpovídá originálu, je už po letmém prolistování zřejmé, že autorův záběr je mnohem širší.

Číst dál

Středoškoláci mají zájem o spiritualitu

Čtrnáct procent středoškolských studentů věří v Boží existenci a bezmála polovina ze všech dotázaných připouští „něco nad námi“, jak vyplývá z celostátního průzkumu Křesťanské akademie mladých.

Číst dál

Od omezování až k technologickým inovacím

Ubytovna pro studenty, klášterní výrobna nebo velká pražská farnost – s nákladnými energiemi musejí počítat jedni i druzí. Možnosti tu jsou, i když se všechny nehodí pro každého.

Číst dál

Fotogalerie z bohoslužby k 245. výročí založení brněnského biskupství

V neděli 4. prosince 2022 se v katedrále sv. Petra a Pavla slavila děkovná bohoslužba u příležitosti 245. výročí založení Biskupství brněnského. Hlavním celebrantem byl brněnský biskup Pavel Konzbul, kazatelem biskup Vojtěch Cikrle.

Číst dál

Vatikánské nadace přecházejí pod kontrolu hospodářských orgánů římské kurie

Jak papež František stanovil v motu proprio, datovaném 5. prosince a zveřejněném dnes v poledne, vatikánské nadace přecházejí pod kontrolu hospodářských orgánů kurie. Toto nařízení se týká subjektů vytvořených v rámci kuriálních institucí, které dosud požívaly určité správní autonomie. Vztahuje se i na subjekty se sídlem ve Vatikánském městském státě.

Číst dál

Jezuita Marko Rupnik nesmí vykonávat duchovní službu

Řád Tovaryšstva Ježíšova oznámil, že zakázal známému jezuitovi P. Marko Ivanu Rupnikovi SJ zpovídat a duchovně vést. Důvodem jsou stížnosti, které na něj v roce 2021 obdržel Vatikán. Týkají se údajného zneužití několika řeholnic v Rupnikově rodném Slovinsku v 90. letech 20. století.

Číst dál

Na Svatopetrském náměstí bude opět výstava betlémů z celého světa

Mezinárodní výstava „Sto betlémů ve Vatikánu“ se vrací se svým pátým ročníkem, při němž se setkávají díla umělců z celého světa, kteří projevili svou kreativitu při ztvárnění Pánova narození.

Číst dál

Zúčastněte se soutěže na hymnu Jubilejního roku

K blížícímu se Jubilejnímu roku 2025 vyhlásilo Dikasterium pro evangelizaci soutěž na hudbu k hymně.

Číst dál

Vatikán vyhlásil sbírku termoprádla pro Ukrajince

Vatikánské Dikasterium pro službu milosrdenství informuje o nové iniciativě na pomoc ukrajinskému obyvatelstvu zkoušenému válkou a zimou. Do konce tohoto měsíce si přeje shromáždit termotrička chránící před chladem.

Číst dál

Papež k dobrovolníkům Světového dne mládeže: Jste výbušnou silou

Papež František u příležitosti Světového dne dobrovolníků, který připadl na pondělí 5. prosince, zaslal videoposelství ve španělštině, adresované dobrovolníkům Světových dní mládeže. Hovoří v něm o velkorysosti všech, kteří svou dobrovolnou prací podporují dílo církve. "Dobrovolnictví je Boží milost," vysvětluje papež.

Číst dál

Světlo a teplo pro Ukrajinu – rychlá cesta k nim jsou elektrocentrály a mobilní plynová kamna

Arcidiecézní charita Olomouc vedle pokračující sbírky na generátory pro Ukrajinu rozšiřuje sbírku o dary na pořízení mobilních propan-butanových kamen. U dodavatelů má již rezervovánu zásilku 500 kusů těchto topidel včetně stejného množství prázdných propanbutanových lahví použitelných k plnění na Ukrajině. Blížící se zima vyžaduje rychlou pomoc lidem, kterým život na Ukrajině ztrpčují stále se opakující dlouhodobé výpadky elektřiny a nefunkční zdroje tepla. Charita na Ukrajině se obává katastrofálních následků, které může zima způsobit, pokud se situace nestabilizuje a nebudou, byť provizorně, zajištěny alespoň nouzové dodávky elektřiny a tepla pro nejohroženější obyvatele.

Číst dál

Mons. Tomáš Halík o "hluboké reformě" církve

Český kněz a bývalý disident hovořil s Vatican News o potřebě reformy církve, o roli, kterou by v ní mohla sehrát synodalita, a o nebezpečí zneužívání náboženství v politice.

Číst dál

SOŠ Sociální u Matky Boží Jihlava slaví 30 let od založení

Při příležitosti 30. výročí založení SOŠ Sociální u Matky Boží Jihlava bude brněnský biskup Pavel Konzbul slavit ve středu 7. prosince v 9 hodin děkovnou bohoslužbu v kapli školy.

Číst dál

Papež bude předsedat mši na svátek Panny Marie Guadalupské

Papežská komise pro Latinskou Ameriku s potěšením "sdílí svou radost z oznámení eucharistické slavnosti, které bude předsedat Svatý otec u příležitosti svátku blahoslavené Panny Marie Guadalupské, královny Ameriky a patronky Filipín, v pondělí 12. prosince v 18:00 v bazilice svatého Petra".

Číst dál

Na Maltě se konala masová demonstrace proti zmírnění potratové politiky

Tisíce lidí o víkendu demonstrovaly v hlavním městě Malty Vallettě proti zmírnění protipotratových nařízení v tomto ostrovním státě. Podle informací deníku Times of Malta se v neděli odpoledne shromáždilo až 20 000 protestujících proti liberalizaci, kterou plánuje sociálně demokratická vláda.

Číst dál

Olomoucký biskup Basler slavil adventní neděli na Svatém Kopečku

Mši svatou o druhé neděli adventní 4. prosince 2022 celebroval v poutní bazilice na Svatém Kopečku biskup Antonín Basler.

Číst dál

Osobnosti světového fotbalu se modlí za Pelého

Francouzský fotbalový reprezentant Kylian Mbappe o víkendu na Twitteru vyzval k modlitbám za uzdravení brazilské fotbalové ikony Pelého. 82letý trojnásobný mistr světa označovaný za nejlepšího fotbalistu všech dob trpí rakovinou a jeho stav se v poslední době zhoršil.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 5. do 11. prosince 2022

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a na Radiu Proglas.

Číst dál

Vánoce s biskupy

I ve vánoční době se můžete setkat s královéhradeckými biskupy Janem a Josefem.

Číst dál

Kající obřad v Bašce: „Nechme Pána vstoupit do pouště, kterou vytvořil hřích“

Biskup Martin David v neděli 4. prosince spolu s farníky z Bašky prožil kající obřad uspořádaný kvůli středeční vraždě místního mladého varhaníka. „Neseme bolest, která se slovy vyjadřuje jen těžko. Chci tady být s vámi, tuto bolest s vámi nést a předkládat ji v modlitbě Bohu,“ prohlásil biskup na úvod. Přinášíme text biskupovy homilie.

Číst dál

Eucharistické misionářství: Synodální cesta v Singapuru

Katolíci v městském státě Singapur nezůstávají zavření v pevnosti. Láska k Bohu a církvi, která je v srdci synodního shromáždění, se promítá do obnoveného misijního úsilí, zejména po skončení omezení, která přinesla pandemie.

Číst dál

Papež: Pokrytectví může zničit i to nejposvátnější

Promluva papeže Františka před polední modlitbou páně na Svatopetrském náměstí 4. prosince 2022.

Číst dál

František: Učení o lidské křehkosti je charismatem, kterým lze obohatit církev

Papežovo poselství u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením: „Každému bez zásluh a bez rozdílu je dáno celé evangelium a spolu s ním i radostný úkol hlásat ho.“

Číst dál

Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k 2. neděli adventní

Přinášíme vám druhý pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, o mši svaté.

Číst dál

Video: Na Svatopetrském náměstí už září vánoční strom

V podvečer 3. prosince se na Svatopetrském náměstí konalo odhalení vánočního stromu a betlému, kterého se zúčastnily delegace z italských obcí, jež věnovaly symbolické znaky nadcházejících Vánoc a které dopoledne přijal papež František. Kvůli deštivému počasí se inaugurace přesunula do auly Pavla VI.

Číst dál

Papež přijal nigerského prezidenta, v centru pozornosti bylo vzdělání a migranti

Jak informovalo Tiskové středisko Svatého stolce, při papežské audienci s nigerským prezidentem Mohamedem Bazoumem se hovořilo také o bezpečnosti v západoafrických zemích a v oblasti Sahelu. Hlava Nigerské republiky se rovněž setkala s kardinálem Parolinem a monsignorem Gallagherem.

Číst dál

Papež k dárcům vánoční výzdoby: Važme si chvil ticha a modlitby

Papež František dnes v aule Pavla VI. přijal delegace z italských obcí Sutrio a Rosello a z Guatemaly, dárce letošního vánočního stromu a betlémů. Papež vyzval k zamyšlení nad důležitostí ticha, které člověku pomáhá, aby se sblížil se s Bohem.

Číst dál

Německá synodální cesta má vytvořit "nátlak" na církev, říká spoluiniciátor procesu

Někdejší předseda Ústředního výboru německých katolíků (ZdK), Thomas Sternberg, zahájil před třemi lety spolu s kardinálem Reinhardem Marxem proces s názvem Synodální cesta. V pátečním rozhovoru pro kolínský katedrální rozhlas popsal strategie, jakými měla dosáhnout změn v učení církve.

Číst dál

V Madridu začíná proces blahořečení spoluzakladatelky Neokatechumenátní cesty

V neděli bude oficiálně zahájen proces beatifikace Carmen Hernándezové, spoluzakladatelky Neokatechumenátní cesty. Jedná se o sdružení křesťanských věřících v rámci katolické církve, které vzniklo v roce 1964 v Madridu.

Číst dál

Papež: Církevní společenství mají zajistit plné začlenění lidí se zdravotním postižením

Na dnešek připadá Mezinárodní den osob se zdravotním postižením, který si připomínáme každoročně 3. prosince od roku 1981, kdy jej vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Papež František přijal asi stovku nositelů zdravotního postižení, zapojených do Národní služby pro pastoraci osob se zdravotním postižením při Italské biskupské konferenci, spolu s jejím místopředsedou, biskupem Baturim.

Číst dál

Latinskoamerický rabínský seminář předal papeži Františkovi návrh na společnou vzdělávací iniciativu

Argentinský rabín Ariel Stofenmacher, rektor latinskoamerického rabínského semináře "Marshall T. Meyer", předal v pátek papeži Františkovi návrh na projekt sociální změny. Záměrem je spojit seminář se Svatým stolcem a obnovit formaci v Latinské Americe ze společné duchovní perspektivy a proměnit laické a řeholní vedoucí v činitele společenské změny. Toho má být dosaženo prostřednictvím vzdělávacích center, duchovních a mládežnických hnutí.

Číst dál

Děkovná mše k 245. výročí založení Biskupství brněnského

V neděli 4. prosince 2022 v 10.30 hodin bude v katedrále sv. Petra a Pavla slavena děkovná bohoslužba při příležitosti 245. výročí založení Biskupství brněnského.

Číst dál

Rudé tažení proti sionismu

Před sedmdesáti lety skončil vynesením jedenácti rozsudků smrti a tří doživotních trestů jeden z největších politických procesů vedených proti reprezentantům centra komunistické moci, které spojoval židovský původ.

Číst dál

Vlčí doupě a „Jak na to“: Korunka k Božímu milosrdenství

Seriál „Jak na to“ od týmu Vlčího doupěte přináší návody ke každodennímu prožívání křesťanské víry.

Číst dál

Kardinál Cantalamessa při prvním adventím kázání: Bůh má mnoho způsobů spásy

V prvním adventním kázání, které pronesl v pátek za papežovy přítomnosti v aule Pavla VI., věnoval kazatel papežského domu první ze tří zamyšlení otázce „brány k víře“ a zároveň zahájil úvahu o mezináboženském dialogu.

Číst dál

Profesor Tomáš Halík představil v Římě svou knihu

Na Papežském teologickém institutu Jana Pavla II. v Římě se v pátek 2. prosince uskutečnilo slavnostní představení nového italského překladu knihy Tomáše Halíka Odpoledne křesťanství. Při této příležitosti promluvilo kromě autora knihy i několik osobností ze světa teologie, včetně kardinála Michaela Czerneho.

Číst dál

Papež přijal albánského prezidenta

Papež František dnes přijal pana Bajrama Begaje, prezidenta Albánské republiky, který se následně setkal s kardinálem Pietrem Parolinem, státním sekretářem, v doprovodu mons. Mirosława Wachowského, podsekretáře Sekce pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi.

Číst dál

Biskupové USA ostře odsoudili jakékoliv projevy antisemitismu

Američtí biskupové varují před novodobým oživováním antisemitismu v nových formách a rostoucím počtem antisemitských incidentů. Výbor pro ekumenické a mezináboženské záležitosti Konference katolických biskupů USA ve svém prohlášení křesťany vyzval všechny, aby se rozhodně postavili proti jakékoliv "nenávisti, pronásledování a antisemitským projevům".

Číst dál

Papež: Kéž rodina podněcuje k bratrství. Je třeba reagovat na vážný demografický propad

Papež František při dnešní audienci pro italské Fórum rodinných asociací zdůraznil, že radost z bytí rodinou spočívá v konkrétní realitě jejích členů, kteří se každý den snaží jít kupředu ve stylu prostoty a služby. Papež vyzval k dobré politice pro rodiny a s rodinami a požadoval konkrétní rozhodnutí pro zvrácení negativního trendu porodnosti: "Potřebujeme děti".

Číst dál

Kubánští biskupové požadují "vánoční amnestii" pro vězně

Katolická církev na Kubě vyzvala tamní komunistický režim k propuštění velkého počtu vězňů ještě před Vánocemi. Ve svém prohlášení to biskupové navrhli jako „gesto milosti a milosrdenství" zvláště pro ty, kteří byli uvězněni v loňském roce při protistátních protestech. Jedná se o řadu novinářů, umělců, lidskoprávních aktivistů a intelektuálů.

Číst dál

Papež: Vyjednávání vyžaduje odvahu, válečné ničení je mezinárodním zločinem

Papež František při audienci neziskové organizace "Leaders pour la Paix" pronesl hutný projev o rizicích války a o tom, jak budovat mír. Podle jeho soudu je největším nebezpečím nedostatek vůle k utváření míru.

Číst dál

„Buďte tvůrci milosrdenství“, povzbuzuje papež členy dobrovolnických organizací

Poslední letošní video, kterým Svatý otec v rámci Celosvětové sítě modlitby s papežem doprovází úmysly, jež svěřuje celé katolické církvi, se zaměřuje na práci dobrovolnických organizací a jejich členů. Papež je vybízí, aby pracovali nejenom „pro lidi“, ale také „s lidmi“, a stávali se tvůrci milosrdenství.

Číst dál

Covid: Senioři a právo na křehkost

„Pandemie a Františkovo magisterium“: série videí ve spolupráci s Dikasteriem pro integrální lidský rozvoj a Vatikánskou komisí Covid 19 znovu předkládá papežovo učení o globální zdravotní krizi, aby potvrdilo, že z krize se nevychází stejně, ale lépe nebo hůře, a že „člověk nevychází sám“, ale „vede druhého za ruku“.

Číst dál

Jak to všechno začalo...

Jak doma dětem navodit tu pravou vánoční atmosféru? To vezmete hejno myší a současného římského biskupa. Přidáte zakladatele žebravého řádu, jedno zemědělské zařízení pro zakládání sena, zákeřnou kočku, temné uličky Vatikánu a partu stavebních dělníků. A je to. Nebo jsem na něco zapomněla?

Číst dál

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.

Číst dál

Prodáváme a budujeme, abychom mohli fungovat další staletí

Zveřejňujeme tiskovou zprávu prezentovanou během tiskové konference pořádané 1. prosince na pražském arcibiskupství.

Číst dál

Aby nám něco důležitého neuteklo

Říká se, že vše zrychluje a něco na tom bude. Rychlé nákupy, zpravodajství z celého světa okamžitě na dosah ruky, internet rychlý jako blesk, o autech ani nemluvě.

Číst dál

Papež při předávání Ratzingerovy ceny vyzdvihl dílo svého předchůdce

Právník Joseph Halevi Horowitz Weiler a teolog Michel Fedou dnes převzali ve Vatikánu v přítomnosti papeže Františka Ratzingerovu cenu. Tu každoročně uděluje Nadace Josepha Ratzingera/Benedikta XVI. za mimořádný přínos k propojení vědy a teologie.

Číst dál

Papež v únoru navštíví Kongo a Jižní Súdán

Svatý stolec dnes oznámil, že se papež František vydá na apoštolskou cestu do Konžské demokratické republiky a poté Jižního Súdánu ve dnech 31. ledna až 5. února 2023. Tyto cesty byly v minulosti ze zdravotních důvodů odloženy.

Číst dál

Příběhy ze zdivočelých časů

Sedm dokumentárních povídek z měsíců po druhé světové válce přináší nová kniha Miloše Doležala – třetí díl zamýšlené tetralogie. Nese výstižný název 1945: Léto běsů.

Číst dál

Za technickými problémy vatikánských webů by mohli stát ruští hackeři

Výpadek všech vatikánských internetových stránek pravděpodobně způsobil hackerský útok. Podstránky portálu vatican.va jsou od včerejšího odpoledne stále nedostupné, zatímco zpravodajský web vaticannews.va s mnoha jazykovými sekcemi již funguje.

Číst dál

Rozhovor s novým předsedou biskupské konference USA

Arcibiskup, který byl nedávno zvolen hlavou amerického episkopátu, se zúčastnil dvoudenního setkání Generálního sekretariátu synody s předsedy a koordinátory kontinentálních shromáždění. V interview hovoří o průběhu synodního procesu v USA, o jeho potenciálu v boji proti rozdělení v církvi a o strategiích, jak zapojit hlasy těch, kteří jsou nejvíce na okraji.

Číst dál

Myslet i na druhé, kteří nemají

Kromě dárků pro své blízké lze myslet i na ty, kteří se potýkají s nedostatkem. Charitativní organizace k tomu připravily řadu projektů a sbírek.

Číst dál

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc prosinec 2022

Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.

Číst dál

Trio světců v komiksovém vyprávění

Postavy světců obvykle poznáváme skrze legendy. Už z několika vět často vyplyne, s jak výjimečným osudem se potkáváme a jak mocnou inspiraci nabízejí. Tyto příběhy potřebujeme. Nejen do naší každodennosti, ale i na delší cesty, kdy tápáme mezi znameními doby. Kdo by nechtěl dohlédnout až za nejbližší kopec?

Číst dál

Advent s vůní dětských knížek

Když to není v mobilu, tak je to nezajímá. Pro rodiče i prarodiče je převelice snadné uchýlit se k rezignovanému povzdechu a láteřit nad sociálními sítěmi, bohapustou zábavou svých potomků a jejich leností. Těžší, ale přitom neskutečně zábavnější je vstoupit společně s nimi do světa příběhů.

Číst dál

Vskutku doma jsme teprve u Pána Boha

Právě vyšla nová kniha evangelického faráře Martina T. Zikmunda Stesk po Kraji. Jde o aktuální a zároveň nadčasovou publikaci, v níž se autor pokouší oslovit jak katolické, tak i evangelické čtenáře. Takovou snahu propojovat v českém ekumenickém diskurzu nalezneme jen zřídka.

Číst dál

Program papežských bohoslužeb na dobu vánoční

Vatikán dnes zveřejnil přehled bohoslužeb, kterým bude Svatý otec František předsedat ve vánoční době a jejichž dějištěm bude s jedinou výjimkou vždy svatopetrská bazilika.

Číst dál

V čele důležitého vatikánského úřadu stane laik

Vedoucí vatikánského Ekonomického sekretariátu neočekávaně odstoupil z funkce. Papež František dnes přijal rezignaci 63letého španělského jezuity Juana Antonia Guerrera Alvese, který post vykonával necelé tři roky. Nahradí ho dosavadní generální sekretář úřadu, 62letý španělský ekonom Maximino Caballero Ledo. Vedle vedoucího Dikasteria pro komunikaci Paola Ruffiniho se stává teprve druhým laikem v čele jednoho z řídicích administrativních orgánů Svatého stolce.

Číst dál

Papež konstantinopolskému patriarchovi: K trvalé jednotě skrze rostoucí svatost života

V rámci tradiční výměny delegací mezi Svatým stolcem a konstantinopolským patriarchátem na příslušné patronátní svátky vedl vatikánskou delegaci do Istanbulu na dnešní svátek sv. Ondřeje kardinál Leonardo Sandri, emeritní prefekt Dikasteria pro východní církve, který patriarchovi Bartoloměji předal papežské poselství.

Číst dál