Nejnovější zprávy z Církev.cz

Papež František jmenoval nového apoštolského nuncia pro Slovenskou republiku

Svatý stolec dnes oznámil jmenování Jeho Excelence, arcibiskupa Nicoly Girasoliho, apoštolským nunciem na Slovensku. Dlouhá diplomatická kariéra zavedla mons. Girasoliho, rodáka z jihoitalské Apulie, jako papežova velvyslance do celého světa – na bratislavskou apoštolskou nunciaturu přijede z Peru.

Číst dál

Nový pražský arcibiskup Graubner předpokládá, že bude ve službě tři čtyři roky

Nový pražský arcibiskup Jan Graubner předpokládá, že bude ve službě tři čtyři roky. Do Prahy si z Olomouce spolupracovníky nepřivede. "Počítám s tím, že tady je dost kvalitních lidí," řekl dnes novinářům. Do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec usedl třiasedmdesátiletý Graubner, dosavadní olomoucký arcibiskup, při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Stal se tak 37. pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium, symbol arcibiskupa metropolity. Papež Graubnera jmenoval v květnu.

Číst dál

Intronizační kázání arcibiskupa Jana Graubnera

V sobotu 2. července byl v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha slavnostně uveden do úřadu pražského arcibiskupa Mons. Jan Graubner. Přinášíme homilii, kterou při této příležitosti pronesl.

Číst dál

Papež: složit zbraně, překonat zášť, popsat nové stránky bratrstvím

Papež František se obrátil ve zvláštním videoposelství k obyvatelům dvou afrických zemí – Konžské demokratické republiky a Jižního Súdánu, které měl v těchto dnech navštívit v rámci sedmatřicáté apoštolské cesty. Jelikož svou pouť ze zdravotních důvodů odložil, vyslal do nich jako svého zástupce státního sekretáře Svatého stolce, kard. Parolina. Slova Svatého otce přinášíme v plném znění.

Číst dál

Jan Graubner se stal novým pražským arcibiskupem

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec, a stal se tak 37. pražským arcibiskupem, metropolitou a primasem českým.

Číst dál

Biskup uvedl do úřadu nového želivského opata

V pátek 1. 7. požehnal biskup Jan Vokál nově zvoleného opata želivské Kanonie premonstrátů Tadeáše Róberta Spišáka, kterému při pontifikální bohoslužbě předal opatské insignie.

Číst dál

Příběhy z vlčího batůžku: Moudrost je dar

Tým Vlčího doupěte přináší nový seriál s videokatechezemi (nejen) pro děti.

Číst dál

Příběhy z vlčího batůžku: O Zahradníkovi

Tým Vlčího doupěte přináší nový seriál s video katechezemi (nejen) pro děti.

Číst dál

Příběhy z vlčího batůžku: Naber sílu

Tým Vlčího doupěte přináší nový seriál s videokatechezemi (nejen) pro děti.

Číst dál

Fotogalerie: Apoštolský nuncius dorazil na pražské arcibiskupství

Nový papežský nuncius Jude Thaddeus Okolo přiletěl v pátek 1. července 2022 do Prahy. Svou misi vatikánského vyslance v ČR zahájil po předání kopie pověřovacích listin na Arcibiskupství pražském, kde ho slavnostně přivítali čeští a moravští biskupové.

Číst dál

Kardinál Duka vítá nového pražského arcibiskupa

V sobotu 2. července se ujímá úřadu pražského arcibiskupa Mons. Jan Graubner, emeritní arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Přinášíme uvítací pozdrav jeho předchůdce na svatovojtěšském stolci kardinála Dominika Duky.

Číst dál

Logo příštího Svatého roku: Ať svět prožije naději

„Kéž se motto Jubilea 2025: Poutníci naděje, které zvolil papež František, skutečně stane pro celý svět autentickým obsahem, který je třeba prožít“, tuto naději vyjádřil státní sekretář, kardinál Pietro Parolin, na tiskové konferenci k prvním iniciativám jubilea, konkrétně k představení oficiálního loga Svatého roku.

Číst dál

V červenci se nekonají generální audience s papežem Františkem

Jak dnes oznámilo tiskové středisko Svatého stolce, v měsíci červenci se nebudou konat generální audience s papežem Františkem kvůli obvyklé letní přestávce.

Číst dál

Papež: Ve válce se netančí menuet, ale zabíjí

Papež František poskytl obsáhlé interview agentuře Télam. Vyzdvihuje v něm, že konflikty vznikají kvůli chybějícímu dialogu a vyjadřuje rozčarování nad neschopností OSN zabránit jim. Hodnotí téměř deset let svého pontifikátu za vědomí toho, že jednal jako katalyzátor požadavků, vznesených kardinálským sborem. A konečně vybízí svou rodnou Latinskou Ameriku, aby se vymanila z vykořisťovatelského imperialismu a podpořila setkání mezi lidem a suverenitou.

Číst dál

Diecéze se rozloučila s arcibiskupem Graubnerem

Při mši svaté k výročí posvěcení olomoucké katedrály sv. Václava se zde lidé ve čtvrtek 30. června 2022 rozloučili s arcibiskupem Janem Graubnerem, který se v sobotu 2. července ujímá vedení pražské arcidiecéze.

Číst dál

Fotogalerie: Rozloučení s arcibiskupem Janem Graubnerem

Věřící olomoucké arcidiecéze se svým pastýřem, arcibiskupem Janem Graubnerem, který stál v čele diecéze 30 let, rozloučili včera při mši svaté v katedrále sv. Václava v Olomouci.

Číst dál

Chebské varhanní léto 2022

26. ročník série koncertů duchovní hudby proběhne 6. července až 3. srpna 2022 v Chebu. Když se řekne „katedrála“, vybaví se nám – historie, vznešenost, monumentalita, krása, mystika… to vše skutečně platí o slavných katedrálách světa. Katedrála je hlavním chrámem každého biskupství. Chrámem, který je sídelním místem biskupa.

Číst dál

Na svatovojtěšský arcibiskupský stolec usedne v sobotu Jan Graubner

Při slavnostní mši bude v sobotu do funkce pražského arcibiskupa uveden Jan Graubner, po 12 letech vystřídá Dominika Duku. Dosavadní arcibiskup olomoucký a předseda České biskupské konference stane na svatovojtěšském stolci, jak se postu pražského arcibiskupa tradičně říká. Třiasedmdesátiletého Jana Graubnera jmenoval papež František 13. května.

Číst dál

Devatero pro rodiče

Zveme vás na intenzivní zážitkově vzdělávací kurz pro rodiče, kteří chtějí rozvinout své výchovné kompetence a posunout se k výchově dětí samostatných, zodpovědných a pohodových. Jedná se o devět lekcí od 3. října do 28. listopadu 2022, vždy v pondělí od 18.30 do 20.30 v prostorách Křesťanské psychologické poradny (Thákurova 3, Praha 6).

Číst dál

Kardinál Duka: Vítám nového nuncia!

Nový apoštolský nuncius v České republice arcibiskup Juda Tadeáš Okolo přiletí do Prahy v pátek 1. července. Přinášíme uvítací pozdrav kardinála Dominika Duky.

Číst dál

Teologická etika života. Písmo, tradice a praktické výzvy

Mons. Vincenzo Paglia, předseda Papežské akademie pro život, v rozhovoru pro vatikánská média vysvětluje účel textu "Teologická etika života. Písmo, tradice a praktické výzvy", kterou vydalo nakladatelství Lev a která je v knihkupectvích od 1. července.

Číst dál

V červenci papež vybízí k modlitbě za seniory

Ve videoposelství, kterým papež František každý měsíc doprovází úmysly Apoštolátu modlitby (Celosvětové sítě modlitby s papežem), tentokrát vybízí k modlidtbě za seniory. Na červenec totiž připadá již druhý Světový den prarodičů a seniorů, který v neděli 24.7. proběhne v Římě i v diecézích po celém světě.

Číst dál

Úvod apoštolského listu Desiderio desideravi o liturgii

Papež František včera vydal apoštolský list Desiderio desideravi pojednávající o hodnotě a smyslu liturgie. Nabízíme vám nyní pracovní překlad patnácti odstavců z úvodu tohoto listu, Po úvodním pozdravení a konstatování, že se obrací na všechny věřící, představuje Svatý otec tento list jako zdroj několika podnětů k meditaci nad krásou a pravdou křesťanské liturgie. Pokračujeme slovy listu samotného:

Číst dál

František: Církev se zavazuje k boji proti všem formám antisemitismu

V posledních několika dnech jsme papeže Františka mohli zahlédnout, jak po několikatýdenním užívání invalidního vozíku opětovně pomalu chodí a opírá se o hůl. Dnes dopoledne však kvůli akutní bolesti kolene odložil druhou plánovanou audienci: setkání se zástupci Mezinárodního židovského výboru pro mezináboženské konzultace. Připravený psaný proslov předal kardinálu Kochovi, předsedovi Dikasteria pro jednotu křesťanů, které zodpovídá rovněž za dialog s judaismem.

Číst dál

Papež: Nečiňme z Otce všech boha vlastních důvodů a národů

Papež František dnes přijal delegaci konstantinopolského ekumenického patriarchátu v rámci tradiční výměny mezi katolickou a pravoslavnou církví u příležitosti jejich patronátních svátků. Ve své promluvě vyšel z výroku ekumenického patriarchy Athenagory o sesterských církvích a bratrských národech.

Číst dál

Papež František ke španělské Charitě: Pokračujte rozhodně a radostně

Svatý otec zaslal list Manuelu Bretónovi, předsedovi španělské Charity, v němž mu blahopřál k 75. výročí založení této instituce. Jak papež poznamenává, práce Charity je cestou milosrdenství a obnovy, věnovanou těm nejposlednějším.

Číst dál

Studenti Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži zakončili školní rok

Při závěrečné mši svaté ve čtvrtek 30. června 2022 v kostele sv. Mořice ukončili letošní školní rok studenti i zaměstnanci Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži (AG).

Číst dál

Fotogalerie: Slavnostní uvedení biskupa Pavla Konzbula do úřadu

Přinášíme fotogalerii ze slavnostního uvedení biskupa Pavla Konzbula do úřadu brněnské diecéze.

Číst dál

Bigy se loučilo se školním rokem i spirituálem

Bohoslužbu k ukončení školního roku Biskupského gymnázia sloužil naposledy jako jeho spirituál P. Vojtěch Brož.

Číst dál

Kurz pro katechety: Boží slovo v mém životě

Centrum pro katechezi v Olomouci zve všechny, kdo doprovázejí druhé na cestě víry, na kurz nabízející podporu na cestě duchovního růstu. Kurz využívá metodu trií – malých společenství 3 lidí – kterou nabízí Komunita blahoslavenství.

Číst dál

Kniha, která provede Neratovem

Co nového v Neratově? Historii i současnost tohoto obnoveného poutního místa představuje knižní průvodce, který v těchto dnech vychází v KNA. Jsou v něm i tipy na výlety po okolí nebo třeba podrobné informace o neratovském pivu Prorok. Z knihy přinášíme dvě ukázky.

Číst dál

Pavel Kafka: Spokojený farář, náš cíl!

Po Karlu Satoriovi (1990-1992), Jiřím Mikuláškovi (1992-2019) a biskupovi Pavlu Konzbulovi (2019-2022) se R.D. Mgr. Pavel Kafka stává v porevoluční době čtvrtým generálním vikářem brněnské diecéze. Dva dny před nástupem do nové funkce jsme ho požádali o krátký rozhovor.

Číst dál

Biskup Cikrle předal štafetový kolík

V závěru bohoslužby 29. června 2022 předal biskup Vojtěch Cikrle štafetový kolík, a to nejen obrazně, svému nástupci Pavlu Konzbulovi.

Číst dál

Na Petrov přijde třetí Pavel

Po biskupovi Konzbulovi a generálním vikáři Kafkovi přijde na Petrov třetí Pavel. Biskupským vikářem pro pastoraci a vzdělávání se k 1. srpnu 2022 stane dosavadní velkomeziříčský farář a děkan R.D. Mgr. Pavel Šenkyřík. Ve funkci nahradí kanovníka Romana Kubína, který odchází do Prahy na pozici ředitele Sekce pro mládež České biskupské konference.

Číst dál

Pavel Kafka novým generálním vikářem v Brně

Při slavnostní bohoslužbě v den diecézních patronů sv. Petra a Pavla 29. června 2022 oznámil biskup Pavel Konzbul jména svých nejbližších spolupracovníků. Generálním vikářem brněnské diecéze jmenoval od 1. července 2022 R.D. Mgr. Pavla Kafku.

Číst dál

Biskup Pavel Konzbul: Vidět, žít a vyznat

Biskupové od nás i ze zahraničí, zástupce apoštolské nunciatury, členové kapitul, rektoři seminářů a další osobnosti církevního života se sjeli do Brna, aby přivítali nově jmenovaného 14. diecézního biskupa brněnského Mons. Pavla Konzbula.

Číst dál

Svatý stolec zveřejnil překlady apoštolské konstituce Praedicate evangelium

Od dnešního data je na oficiálním vatikánském webu vatican.va k dispozici pět jazykových verzí apoštolské konstituce Praedicate evangelium o římské kurii, další tři jazyky budou brzy následovat.

Číst dál

Kněžské svěcení Pavla Kasala a Martina Matouše Vávry

V sobotu 25. června se ve zcela zaplněné českobudějovické katedrále sv. Mikuláše konal obřad kněžského svěcení.

Číst dál

Papež: Denně nosím v srdci drahou a zmučenou Ukrajinu

Po dnešní polední mariánské modlitbě Svatý otec opětovně vyzval k pomoci trpícímu ukrajinskému národu a k dialogu o tamní situaci. Upozornil na první číslo měsíčníku L´Osservatore Romano věnovaného lidem z ulice, kteří ho na Svatopetrském náměstí poprvé nabízeli, a jmenovitě pozdravil poutníky z České republiky, kteří doprovodili svého arcibiskupa při převzetí pallia.

Číst dál

Soutěž s Nocí kostelů zná své výherce

Noc kostelů sice už proběhla 10. června 2022, nicméně mnozí ji nesou v živé paměti i díky soutěžním kartičkám, které jste nám mohli zasílat na adresu olomouckého arcibiskupství, koordinujícího akci na území Olomouckého, Zlínského a částečně Pardubického a Jihomoravského kraje. Sešla se nám tu téměř stovka kartiček a všechny jsme zařadili do losování o zážitkové ceny. Ne všichni vyhrávají, ale všem děkujeme za jejich zájem – nejenže totiž nasbírali stanovený počet razítek, ale také se pochlubili, kde a co je z pestré programové nabídky nejvíce oslovilo.

Číst dál

Papež: Je zapotřebí dozrát ve víře, aby naše smýšlení a jednání plně splynuly s evangeliem

Promluva papeže Františka před polední modlitbou Anděl Páně na náměstí sv. Petra.

Číst dál

Papež František: Nestěžovat si na církev, ale zasadit se o ni

Homilie papeže Františka při mši svaté ze slavnosti sv. Petra a Pavla spojené se žehnáním pallií a jejich předáním nově jmenovaným arcibiskupům metropolitům.

Číst dál

Papež: Musíme znovu objevit krásu liturgie

Papež František dnes zveřejnil apoštolský dopis o liturgii s názvem Desiderio desideravi, kterým celou církev vyzývá, "aby znovu objevila, chránila a žila pravdu a sílu křesťanské liturgie".

Číst dál

Arcibiskup Jan Graubner obdržel pallium

Z rukou Svatého otce Františka obdržel dnes, na svátek sv. Petra a Pavla, ve svatopeterské bazilice ve Vatikánu, nastupující pražský arcibiskup Jan Graubner pallium.

Číst dál

Poslední šance: Podejte si přihlášku na Učitelství náboženství!

Máte bakalářský titul a chcete pokračovat ve studiu bez přijímacích zkoušek? Chcete učit a zajímá vás náboženství? Chcete studovat při zaměstnání? Přihlášky na Cyrilometodějskou teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci se přijímají už jen do 11. července!

Číst dál

Arcibiskup Jan Graubner dnes obdrží od papeže pallium

Na slavnost apoštolů Petra a Pavla bude Svatý otec slavit ve vatikánské bazilice od 9.30 hodin mši svatou, při které požehná pallia, která budou následně předána arcibiskupům - metropolitům, kteří byli jmenováni v průběhu roku. Jedním z nich je i nový pražský arcibiskup Jan Graubner, který bude také při mši svaté ve Vatikánu koncelebrovat společně s papežem Františkem.

Číst dál

Vždy pro život

Editorial od Andrey Tornielliho ze soboty 25. června o rozhodnutí Nejvyššího soudu v USA v otázce potratů: "Doufejme, že rozhodnutí Nejvyššího soudu USA se stane příležitostí k přijetí zákonů na ochranu života, práv žen a mateřství."

Číst dál

Mariánská svatyně v ukrajinské Zarvanici stírá slzy

"Chceme, aby lidé viděli církev nejen ve formátu "Otče náš" a "Zdrávas Maria", ale také jako Matku církev, která slouží a pomáhá různými způsoby." V tomto duchu se proměnila nejznámější ukrajinská svatyně v centrum, které přijímá lidi vysídlené z důvodu války a pomáhá jim na různých úrovních.

Číst dál

Smutek papeže kvůli smrti migrantů v Melille a Texasu

Ve svém dnešním tweetu papež František vyjádřil smutek v souvislosti s nedávnými dvěma tragédiemi, které se týkaly migrantů v Melille a ve Spojených státech, modlí se za oběti. Papež vzývá Pána, aby "otevřel naše srdce a aby se tato neštěstí už nikdy neopakovala".

Číst dál

Papež mladým lidem: Čas prázdnin využijte dobře a zodpovědně

Ve videoposelství zveřejněném v Sorrentu v rámci týdne věnovaného prvnímu světovému summitu o turistickém ruchu mládeže, na němž se mladí lidé setkávají s vedoucími představiteli v sektoru turistického ruchu, František vyzval mladé, aby využili čas prádnin jako přípravu na výzvy budoucnosti.

Číst dál

Parolin navštíví na přání papeže Kongo a Jižní Súdán

Návštěva vatikánského státního sekretáře se uskuteční mezi 1. a 8. červencem na znamení papežovy solidarity s africkými obyvateli, které zatím nebude moci osobně navštívit, jak uvedl na začátku měsíce, když přijal žádost lékařů, aby nezmařil výsledky stále probíhající léčby kolenních kloubů.

Číst dál

Graubner: Jméno olomouckého arcibiskupa by mělo být známo zhruba do roka

Jméno nového olomouckého arcibiskupa by mělo být známo zhruba do roka. Podle Jana Graubnera, který byl v této funkci bezmála 30 let a 2. července bude uveden na svatovojtěšský arcibiskupský stolec v Praze, to odpovídá běžné praxi. Třiasedmdesátiletý Jan Graubner, který byl v polovině května jmenován 37. arcibiskupem pražským a 25. primasem českým, odchází z Olomouce do Prahy sám, bez nejbližších spolupracovníků. Počítá zároveň s tím, že ve funkci pražského arcibiskupa bude vzhledem ke svému věku přesluhovat, řekl v rozhovoru pro ČTK.

Číst dál

Rodiny, které ztratily dítě, se o prvních sobotách setkávají u Matky Boží

Rodinám po ztrátě miminka jsou určena setkání se společným slavením pobožností „prvních sobot“, které se konají v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Králíkách. Až do října je zde pořádá perinatální hospic Dítě v srdci, nejbližší setkání se uskuteční 2. července 2022.

Číst dál

Přijďte na Prašivou a vezměte si s sebou bramboru. „Společně na cestě“ v pátek 1. července.

Centrum pro rodinu a sociální péči ve spolupráci s Biskupstvím ostravsko-opavským zve 1. července na setkání dětí a rodin s biskupem Martinem Davidem na hoře Prašivá. Dopolední program se mší svatou bude zahájen v 10.00 v areálu Kamenité ve Vyšních Lhotách. Následuje pěší pouť rodin na horu Prašivá, kde bude připraveno několik desítek interaktivních stanovišť s jednotným tématem „Společně na cestě“. Odpolední program bude ukončen v 15:30 požehnáním.

Číst dál

Papež k rodinám: Buďte znamením žijícího Krista a vstřícnou tváří církve!

V závěru Světového setkání rodin, při mši svaté na Svatopetrském náměstí v sobotu 25. června večer, papež František vyzval rodiny, aby „důvěřovaly lásce, kterou do nich vložil Bůh, a hlásaly s radostí krásu toho, že jsou rodinou“. Text tohoto misijního mandátu dostali účastníci mše svaté a nedělní modlitby Anděl Páně na kartičkách, které zdobila ikona Světového setkání rodin. Slova papeže Františka, jimiž vyslal rodiny do světa, přinášíme v plném znění:

Číst dál

Papež k rodinám z Neokatechumenátní cesty: Tatáž víra, mnoho kultur

Papež František dnes v aule Pavla VI. přijal asi pět tisíc členů Neokatechumenátní cesty: 430 rodin, které vyslal do „nejchudších a sekularizovaných“ oblastí světa, jak v úvodním pozdravu připomněl jeden ze zakladatelů tohoto hnutí, Kiko Argüello. Mnohé z těchto rodin ze zúčastnily Světového setkání rodin. Svatý otec hovořil k přítomným spatra, přičemž vyšel z evangelního úryvku, který zazněl v úvodu audience. Jeho slova přinášíme v plném rozsahu.

Číst dál

Arcibiskup Graubner: Návštěva papeže Františka v ČR teď není reálná

Návštěva papeže Františka v České republice není v současné době reálná a to i s ohledem na papežův současný zdravotní stav. ČTK to řekl olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který od 2. července nastupuje na post pražského arcibiskupa. Papeže pozval k návštěvě České republiky premiér Petr Fiala na začátku června při návštěvě Vatikánu. Návštěvu papeže zažila Česká republika naposledy před 16 lety, arcibiskup Graubner však poukázal na to, že od roku 1989 byla touto návštěvou naopak poctěna čtyřikrát, což bylo v porovnání s ostatními zeměmi výjimečné.

Číst dál

Zveřejněna nová verze vatikánské příručky k nakládání s případy sexuálního zneužívání

Dikasterium pro nauku víry dnes zveřejnilo druhou a aktualizovanou verzi „Příručky o některých bodech v postupu při nakládání s případy sexuálního zneužívání nezletilých, jehož se dopustili duchovní“, jejíž první znění bylo publikováno před dvěma lety.

Číst dál

Papež o řeholnici zastřelené na Haiti: Darovala život pro druhé až k mučednictví

Po nedělní modlitbě Anděl Páně papež František připomenul italskou řeholnici Luisu Dell´Orto, malou sestru Evangelia, která byla v sobotu zavražděna na Haiti, kde působila dvacet let. V Nigerii o minulém víkendu zemřeli násilnou smrtí dva katoličtí kněží.

Číst dál

V Nigérii byli při různých incidentech zabiti dva kněží

O víkendu byli v Nigérii zabiti dva kněží, jeden ve státě Kaduna a druhý ve státě Edo. P. Vitus Borogo, kněz sloužící v arcidiecézi Kaduna, byl zabit 25. června "na vězeňské farmě v Kujamě u silnice Kaduna-Kachia po nájezdu teroristů na farmu," uvedl kancléř kadunské arcidiecéze v prohlášení, které sdílel s ACI Africa. Padesátiletý kněz byl katolickým kaplanem na kadunské státní polytechnice. Ve státě Edo byl 26. června kolem půl sedmé ráno unesen ze své fary v katolickém kostele svatého Michaela v Ikabigbo, Uzairue, otec Christopher Odia. Únosci ho zabili, oznámila diecéze Auchi.

Číst dál